Contact Group Co-ordinator Malcolm Capps

Download a full list of Group Leaders complete with contact details.

Group

Leader

Week

 

Day

Time

Location

 

 

1

2

3

4

5

 

M

T

W

T

F

 

 

Aviation

Martin Fearn

 

 

x

 

 

 

 

x

 

 

 

14:00

 

Ballroom Dancing

John Cotton

x

 

 

 

 

 

 

x

 

 

 

16:30

St Peters Church Hall

Bird & Wildlife Watching

Margaret Peacock

 

 

 

x

 

 

 

 

 

 

x

 

 

Bridge

Judy Carter

 

x

x

 

 

 

 

 

x

 

 

14:00

 

Croquet (Summer only)

Bob Potter

x

x

x

x

x

 

 

x

 

 

 

10:30

Croquet Club Jubilee Park

Family History 1

Diana Field

 

 

 

x

 

 

 

 

x

 

 

10:00

 

Family History 2

Geoff Noel

 

x

 

 

 

 

 

 

 

x

 

10:00

 

Five Mile Walk

Malcolm Capps

 

x

 

 

 

 

 

 

 

x

 

10:00

 

French 1

Barbara Haines

x

 

x

 

 

 

x

 

 

 

 

14:00

Oglee, Stanhope Avenue

French 2

Arthur Willis

 

x

 

x

 

 

x

 

 

 

 

13:00

 

Gardening

Pam Fearn

 

x

 

 

 

 

 

 

 

 

x

14:00

Joint Leader: Lynn Noel

Home Computing for Fun

Heather Maslen

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

14:00

 

Jazz, Blues, Big Band Sounds

Irene Derwent

 

 

 

x

 

 

 

 

x

 

 

14:00

 

Lunch 1

John Underwood

 

 

x

 

 

 

 

 

 

x

 

12:30

 

Lunch 3

Gill Galletley

 

x

 

 

 

 

 

 

 

x

 

12:30

 

Mahjong

Liz Desombre

 

 

x

 

 

 

 

 

 

x

 

14:00

 

Military History

Malcolm Perks

x

 

 

 

 

 

 

 

x

 

 

14:00

Cottage Museum

Movie Group

Pat Tarttelin

 

 

 

x

 

 

 

 

 

x

 

11:00

 

Music Appreciation

Arthur Platts

 

 

 

x

 

 

 

 

 

x

 

10:00

 

Outings & Theatre

Pauline Plummer

 

 

x

 

 

 

 

x

 

 

 

10:00

Methodist Church Hall
Joint Leaders: Elaine Aspinall, Irene Derwent, , Sue Pollitt

Painting & Drawing

Christine Williams

 

x

 

x

 

 

 

x

 

 

 

14:30

Community Centre

Play Reading 1

Jean Ellis

 

 

 

x

 

 

x

 

 

 

 

14:00

 

Quiz

Tim Curtis

 

 

x

 

 

 

 

 

 

 

x

14:00

 

Reading 1

Marilyn Perks

 

x

 

 

 

 

x

 

 

 

 

14:30

 

Science

Michaela Moody

x

 

 

 

 

 

 

x

 

 

 

13:00

 

Scottish Country Dancing

Margaret Cole

 

 

 

x

 

 

 

x

 

 

 

10:00

St Peters Church Hall Joint Leader: Heather Maslen

Scrabble

Gladys Colley

 

x

 

 

 

 

 

 

x

 

 

14:00

 

Sew & Sew

Barbara Haines

x

 

x

 

 

 

x

 

 

 

 

09:30

Methodist Church Hall September-May

Short Walks 1

Kirk Field

x

 

x

 

 

 

x

 

 

 

 

12:00

 

Short Walks 2

Pam Fearn

x

 

x

 

 

 

 

 

 

 

x

12:00

 

Spanish

Leonard Field

x

 

 

 

 

 

 

 

x

 

 

10:00

 

Supper Group & Discussion

Michaela Moody

 

 

 

x

 

 

 

 

 

x

 

18:00

April to October

Table Tennis

Margaret Cole

x

x

x

x

x

 

 

x

 

 

 

14:00

St Peters Church Hall (Horncastle U3A)

Visiting Churches

Kath Dack

 

x

 

 

 

 

 

x

 

 

 

12:00

Afternoon

Westerly Discussion Group

Michaela Moody

x

 

 

 

 

 

 

x

 

 

 

10:30

Westerly

Woodhall Wanderers

Tom Sefton

 

 

 

x

 

 

 

 

x

 

 

10:30

 

Group List